Rejseforedrag om New Zealand, onsdag 5. september 2012 

Mød vores rejselederne, Bente og Torben Iversen, og hør når de fortæller om "deres" New Zealand og dets mange, enestående oplevelser! For dig, som...

 

 

Kontakt os

 
Tilmeld Send rejseforespørgsel

De Vestindiske Øer: St. Croix i 16 dage


Print side

Dansk Vestindien, eller Virgin Islands, som øerne hedder i dag, ligger lunt i det Caribiske Hav i perlerækken af herlige ferieøer. St. Croix, St. Thomas og St. John er 3 meget forskellige øer - alle med historien og strandene til fælles. 

St. Croix er den største af øerne, arealmæssigt på størrelse med Møn. Størrelsen til trods er naturen særdeles varieret fra tropisk regnskov på det nordvestlige hjørne til det flade landskab ved lufthavnen og øens sydlige kyststrækning. Blot 3 km fra Frederiksted er man oppe i højden og på køre- og vandreture vil man opleve mange storslåede udsigter over havet. 

Eksotiske sandstrande med svajende palmer frister i bugter rundt på øen, og er man dykker eller til snorkling er mulighederne uanede. Dyk efter vrag eller se de fantastiske rev og koraller direkte fra kysten eller fra en båd. Der arrangeres ture til Buck Island, en nationalpark beliggende kun en kort sejltur fra Christiansted, hvor man udover at slappe af på de smukkeste strande kan tage med på en guidet snorkletur - en helt fantastisk oplevelse. 

Det er også på St. Croix man har mulighed for at fordybe sig i den danske historie. Overalt støder man på gamle danske sukkermøller og andre bygninger som minder os om kolonitiden 200 år tilbage. Christiansted med det markante gule fort Christiansværn er øens største by. Her finder man andre historiske bygninger som Den Gamle Dansk Toldbod, Pakhuset og Guvernementsbygningen.

Frederiksted ligger på øens vestvendte kyst "Vestenden". Byen opkaldt efter Frederik 5. domineres af det flotte rød-hvide Fort Frederiksted - det var her Peter von Scholten frigav slaverne tilbage i 1848. Frihedspladsen ved fortet vidner om denne historiske begivenhed, ligesom fortet huser et museum for slavernes frihedsdeklaration. 

Frederiksted Hotel
Et moderne danskejet hotel beliggende kun 20 meter fra havet og 400 meter fra en fantastisk sandstrand. Frederiksted hotel har 36 værelser hvoraf cirka halvdelen vender ud mod havet, øvrige værelser vender ind mod palmehaven og poolområdet. Alle værelser har eget bad og toilet, TV, mini-køkken, telefon og aircondition.

Der findes 3 forskellige værelsestyper:
Superior: 26m2, 1 værelse
Suite 38m2, 1½ værelse. Ideel til 2-3 personer
Suite 52 m2, 2 værelser. Beregnet til 2-4 personer

Download ny brochure om Vestindien her


Bestil tilbud
Fra kr. 10.995
16 dage




Praktisk information

Prisen inkluderer: 
- Flybillet fra København/Hamburg til St. Croix t/r med skift undervejs
- Skatter og afgifter
- 1 overnatning i Miami eller Atlanta
- 14 nætter på Frederiksted Hotel i delt superior dobbeltværelse og transport fra lufthavnen til Frederikssted Hotel t/r .

Prisen inkluderer ikke:
- Enkeltværelse kr. 3.950,-
- Havudsigt kr. 650,-
- Suite 38m2 kr. 1.950,-
- Sygdomsafbestillingsforsikringer kr. 600,-
- Gouda Årsrejseforsikring, Super dækning kr. 640,-
- Udflugter  

Pris pr. person v/2 personer i delt dobbeltværelse


Generelle betingelser
Rejsen er underlagt Unitas Rejsers almindelige betingelser vedr. pakkerejser, som deltagerne forudsættes at være bekendt med. Betingelserne fremgår af vores hjemmeside her.





Unitas Rejser A/S - Glarmestervej 20 A - 8600 Silkeborg - Tlf.: 86825611 - CVR.: 26543886 - E-mail: rejser@unitas.dk